Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Evden çalışırken siber saldırı kurbanı olmayın

Evden çalışırken siber saldırı kurbanı olmayın

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)
Loading...

Tüm dünyayı etkisi altın alan COVID-19 salgını ile birlikte hem ülkemizde hemde dünyada birçok firma çalışanlarının ve müşterilerinin güvende olması ve  salgının daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla evden çalışma modeline geçti. Ancak evde çalışma modeli gerekli alt yapı ve önlem alınmadığı taktirde firmalar ve çalışanlar açısından büyük bir risk barındırmaktadır.

Çin’in Wuhan kentinden başlıyan ve hızla tüm dünyayı yayılan COVID-19 salgını iş ve günlük hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Dünyanın birçok yerinde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor ya da evde kal çağrısı yapılıyor. İnsanlar evlerinden dışarı çıkamaz ve günlük yapılması gereken işleri yapamaz duruma gelmiştir. Bu nedenle birçok şirket çalışanlarına evden çalışma olanağı sunuyor. Ancak ülkemizde gerek uzaktan çalışma yönteminin yaygın olmaması gerekse firmaların gerekli alt yapılarının IK politikalarına göre olmaması siber saldırılara karşı firma ve çalışanlarını savunmasız hale getirmektedir.

Çalışanlar ofiste erişebildiği tüm verilere ev ortamında’da erişebildiği için pek çok güvenlik sorununu da firmaların gündemine getirdi. Son zamanlarda artan kötü niyetli yazılımlar, fidye yazılım ve oltalama yöntemleri aracılığı ile COVID-19 ile ilgili içerikler, siber saldırganlar tarafından kullanılmaya başlandı. 

Firmalar alt yapılarını hızlı bir şekilde IK politikalarına göre güncellemesi ve şirket içi eğitimleri artırması gerekmektedir. Aksi taktirde COVID-19 salgınından etkilendiğimiz gibi önlem almayan firmalar siber saldırı kurbanı olacaklardır.

 

Evden çalışırken siber saldırı kurbanı olmayın YAPILAN YORUMLAR

  • sefa
    4 yıl önce

    güzel konu teşekkürler